5 posiłków dziennie – czy to dobry wybór?
Data publikacji 31 stycznia 2021
Ilość posiłków dziennie bezwzględnie trzeba dopasować do swojego stylu życia. Bardzo często dietetyk na pierwszej wizycie pyta o to, ile posiłków jest w stanie zjeść pacjent. Jadłospis jest dobierany dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie.
Odczuwanie głodu i przerwy między posiłkami
Im dłuższe są przerwy od jedzenia, tym mniejsze są wyrzuty insuliny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chorujących na insulinooporność. Dzięki temu trzustka nie musi często wyrzucać insuliny w odpowiedzi na spożyty posiłek. Jednak zbyt długie przerwy w jedzeniu mogą także być niekorzystne dla niektórych osób. Dlatego też najważniejsze jest znalezienie złotego środka. Nie można też kurczowo trzymać się wyznaczonych godzin jedzenia. Jeżeli ktoś czuje, że mówiąc kolokwialnie umiera z głodu, to raczej poczekanie do danej godziny nie jest dobrym pomysłem. Warto wtedy zapytać dietetyka, co robić w takich sytuacjach kryzysowych. Dobry dietetyk powinien znaleźć rozwiązanie. Zbyt częste odczuwanie głodu jest poważnym zaburzeniem, które trzeba leczyć. Czasami odzywa się tylko psychika, ale czasami odczucie głodu jest prawdziwe. Wtedy danego pacjenta powinien skonsultować lekarz specjalista.
Kiedy nie wolno jeść zbyt rzadko
Ostatnio pojawiają się różne pomysły na to, jak można w ciągu doby ułożyć plan swoich posiłków. Niektórzy sugerują podążanie za tak zwanym IF to znaczy stosowanie okresowego postu. W ciągu doby na przykład 8 godzin przeznaczonych jest na jedzenie, jest to tak zwane okienko w czasie którego można jeść, a pozostały czas czyli 16 godzin to czas postu i wtedy nie można już nic jeść a jedynie pić wodę. Jeśli ktoś ma ochotę wdrożyć w swoje życie taki właśnie pomysł, to na pewno powinien skonsultować się z lekarzem. Być może istnieją indywidualne przeciwwskazania. Na pewno powinny uważać osoby chorujące na cukrzycę, problemy z insuliną. Problem mogą odczuwać także osoby chorujące na migrenę. Głód może nasilać objawy. Może też powodować częstsze ataki migreny.
Standardowo i niestandardowo
U niektórych osób 5 posiłków dziennie będzie rewelacyjne i sprawdzi się doskonale. U innych z kolei będzie to jedzenie zbyt częste. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistami i ustalić optymalny dla siebie plan żywieniowy. Na pewno trudniej mają osoby, które nie prowadzą standardowego stylu życia. Osoby pracujące na zmiany, w tym w nocy, muszą ustalić swój jadłospis w zupełnie inny sposób, niezgodny z naturalnym rytmem człowieka. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do swojego jadłospisu zawsze można skonsultować się z dietetykiem. Jest to osoba przeszkolona do tego, aby udzielać rad w zakresie żywienia.