Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Odciski

Odciski – ignorować czy leczyć?

Data publikacji 25 listopada 2021

Odciski na stopach to wcale nierzadka dolegliwość, która dotyka Polaków w każdym wieku. Przyczyną tego faktu najczęściej są po prostu źle dobrane obuwie i nieprawidłowe nawyki w chodzeniu. Niestety, nie tylko, nie wyglądają one estetycznie, ale są również bolesne i niekomfortowe. 

Co to są odciski i skąd się biorą? W jaki sposób bezpiecznie usunąć je u podologa?

Brzydkie nagniotki na stopach…

Odciski, nazywane również nagniotkami, mają charakter punktowy, co oznacza, że powstają w jednym, konkretnym miejscu. Są to zgrubienia skóry, które mogą przybierać różną wielkość, kształt i grubość. Zwykle mają inny, niż skóra, odcień – żółtawy lub biały. Powstają najczęściej na stopach: na piętach, palcach, pomiędzy nimi, ale także pod paznokciami. Mogą również pojawiać się na dłoniach, lub w innych długotrwale ugniatanych miejscach. Bywa tak, że pacjenci próbują usuwać tego typu zmiany na własną rękę, jednak w większości wypadków nie tylko nie jest to skuteczne, a wręcz przeciwnie, może znacząco pogorszyć sprawę. Dlatego, tak ważne jest profesjonalne usuwanie odcisków Wrocław

Odciski – kto tu jest winny?

Z reguły winnymi odciskom są nieprawidłowo dopasowane buty, które cisną, uwierają i gniotą, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nosimy je po kilka czy kilkanaście godzin dziennie. Kiedy stopy są uciskane, skóra, broniąc się przed nadmiernym naciskiem, twardnieje i rogowacieje. Mogą one również pojawiać się w innych miejscach na skórze, która poddawana jest regularnym i monotonnym pracom, jak np. codzienne krojenie warzyw w tej samej konfiguracji ręki i noża, czy grabienie liści, gdzie przez długi czas ręce uciskane są przez narzędzia gospodarcze. Skóra zaczyna się bronić przed długotrwałym naciskiem, pod wpływem czego wytwarza się stan zapalny. Nie wolno lekceważyć takich zmian na skórze, ponieważ najzwyczajniej jest ona patologiczne. Ignorowane, mogą się rozwijać. Należy jak najszybciej udać się na usuwanie odcisków Wrocław u specjalisty. 

Wizyta u podologa – jak wygląda?

Na szczęście, nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, jak ważna jest pielęgnacja, ale też profilaktyka oraz leczenie zmian patologicznych na stopach, więc wizyty w salonach podologicznych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Leczenie odcisków u specjalisty przywraca komfort chodzenia i pozwala pacjentom cieszyć się zadbanymi i zdrowymi stopami. 

Odciski – jak to się leczy?

Sposób leczenia podolodzy dobierają na podstawie obserwacji charakteru odcisku, jego położenia i obecności stanu zapalnego. Najczęściej stosowanym leczeniem jest mechaniczna metoda usuwania zmiany. Aby przeprowadzić taki zabieg, specjalista używa:

  • skalpela,
  • frezarki,
  • dłuta,
  • środków do oczyszczania i zmiękczania skóry. 

Zabieg poprzedza przygotowanie stopy – podolog oczyszcza i zmiękcza zmianę. Następnie, przy użyciu skalpela, warstwa rogowa naskórka jest usuwana. W następnym etapie, specjalista, za pomocą dłuta pozbywa się odcisku. A na końcu, wygładza skórę frezarką i nakłada opatrunek łagodzący. Specjalistyczne usuwanie odcisków we Wrocławiu jest bezbolesne i najczęściej kończy się na jednej wizycie. 

Prawidłowa pielęgnacja stóp jest bardzo ważna – zdrowe stopy bez odcisków, nagniotków i innych zmian odwdzięczą się nie tylko estetycznym wyglądem, ale także komfortem w trakcie codziennego funkcjonowania. 

Szkolenia dla psychiatrów

Redakcja zielonykarmnik.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?