Badanie USG tarczycy – na czym polega i jakie choroby pozwala wykryć?
Data publikacji 21 września 2022Ultrasonografia służy ocenie poszczególnych tkanek i uwidocznieniu ewentualnych zmian w ich obrębie. To często wykonywane badanie obrazowe, które jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Jednym z narządów, które mogą być poddane badaniu, jest tarczyca. USG tarczycy w krótkim czasie jest w stanie rozpoznać dysfunkcje i patologie tego gruczołu, które nie należą do rzadkości. Na czym polega USG tarczycy i o czym może nam powiedzieć?
Tarczyca – jaką rolę pełni w organizmie?
Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi, tuż pod krtanią, i choć niewielka, pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Jej objętość i wielkość sprawdzana jest właśnie podczas badania USG. Jeśli gruczoł jest powiększony o niejednorodnej strukturze, może to świadczyć o chorobie.
Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów takich jak trójjodotyronina i tyroksyna, które regulują szereg procesów metabolicznych. Wpływa również na prawidłową pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz na funkcjonowanie gruczołów płciowych. Przez wzgląd na pełnione przez nią zadania, nie powinniśmy bagatelizować problemów z tarczycą. Zaburzone funkcjonowanie tego gruczołu odbija się na całym naszym organizmie.
Kiedy wykonać USG tarczycy?
Badanie USG zlecane jest w przypadku podejrzenia choroby tarczycy na podstawie badań laboratoryjnych i objawów zgłaszanych przez pacjenta. Jeśli coś nas niepokoi, USG tarczycy możemy wykonać prywatnie w Centrum Diagnostyki Obrazowej REX MEDICA w Warszawie. Kolejki do lekarzy specjalistów są coraz dłuższe, a to pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu i stresu.
Również, jeśli w naszej rodzinie znane są przypadki chorób tarczycy, warto zastanowić się nad wykonaniem kompleksowych badań w tym kierunku. Dysfunkcja tarczycy potrafi skutecznie wpłynąć na obniżenie jakości naszego życia. Jakie są pozostałe wskazania do wykonania USG tarczycy?
- powiększona tarczyca w badaniu palpacyjnym lub widocznie powiększone wole tarczycowe;
- wyczuwalne guzki w badaniu palpacyjnym;
- duszności nieznanego pochodzenia;
- objawy mogące świadczyć o niedoczynności tarczycy; przyrost masy ciała, blada i przesuszona skóra, obrzęki podskórne, niskie ciśnienie tętnicze i „zimna” skóra;
- objawy mogące świadczyć o nadczynności tarczycy; spadek wagi, kołatanie serca, nadmierna potliwość, nerwowość i rozdrażnienie, drżenie mięśni (najczęściej dłoni);
- podejrzenie chorób autoimmunologicznych tarczycy, takich jak choroba Gravesa Basedowa i Hashimoto.
Jak wygląda badanie USG tarczycy?
Badanie ultrasonograficzne tarczycy wykonuje się w pozycji leżącej. Osoba badana kładzie się na wznak z lekko odchyloną głową. W tym czasie lekarz smaruje głowice aparatu USG specjalnym żelem ultradźwiękowym i przykłada ją do szyi pacjenta.
Żel nie tylko ułatwia przesuwanie głowicy po skórze. Jego głównym zadaniem jest przewodzenie fal ultradźwiękowych, co wpływa na lepszą jakość obrazu.
Badanie USG uwidacznia nie tylko tarczycę, ale też położone w jej obrębie struktury i tkanki.
Jak przygotować się do USG tarczycy?
USG tarczycy nie wymaga od nas szczególnego przygotowania. Wystarczy, aby szyja była całkowicie odsłonięta. Najlepiej nie zakładać biżuterii, ponieważ na czas badania i tak musimy ją zdjąć. Podczas USG należy być nieruchomo, aby nie zaburzać widoczności obrazu na aparacie. Badanie trwa maksymalnie 10 minut, a wyniki dostępne są dla nas natychmiast.