Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie rezonans magnetyczny

Jak przebiega rezonans magnetyczny z kontrastem

Data publikacji 3 października 2022

Rezonans magnetyczny (RM) jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem wykorzystującym pole magnetyczne, w celu uzyskania szczegółowych obrazów struktur wewnętrznych organizmu. Badanie umożliwia precyzyjną ocenę tkanek miękkich. Opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego, nie wykorzystuje promieniowania retgenowskiego, jestwięc badaniem w pełni bezpiecznym. Rezonans magnetyczny opiera się na wykonaniu szeregu skanów (sekwencji) badanego narządu, wykonywanych w różnych płaszczyznach, w zależności od wskazań, oraz od badanego obszaru. RM umożliwia dokładne uwidocznienie wszystkich wewnętrznych struktur anatomicznych. Ze względu na dużą dokładność obrazowania RM jest najlepszym badaniem w diagnostyce wielu schorzeń, w szczególności w ocenie układu nerwowego i układu kostno-stawowego.

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Rezonans magnetyczny z kontrastem jest w niektórych przypadkach standardem diagnostycznym, poprawiającym jakość obrazowania, umożliwiającym bardziej precyzyjne uwidocznienie ewentualnych nieprawidłowości. Decyzję o wykonaniu rezonansu z kontrastem podejmuje lekarz kierujący na badanie, np. ortopeda.Rezonans z kontrastem polega na podaniu pacjentowi dożylnego środka kontrastowego. Najczęściej są to środki oparte na związkach żelaza lub gadolinie, metalu kumulującym się czasowo w badanych tkankach, przez co wzmacniany jest odbierany sygnał. Kontrast poprawia jakość obrazowania, umożliwia precyzyjniejsze uwidocznienie ewentualnych anomalii i skuteczniejszą diagnozę. Środki kontrastowe najczęściej są podawane dożylnie przez wenflon lub wstrzykiwane miejscowo (np. bezpośrednio do stawu). Badanie rezonansu z kontrastem wykonuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu nerwowego, układu ruchu, chorób nowotworowych, chorób laryngologicznych, urazów i stanów nagłych (np. udar niedokrwienny mózgu). Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia rezonansu z kontrastem może być nadwrażliwość lub alergia na jego składniki oraz choroby nerek –środki kontrastowe zaburzają ich pracę. Rezonans z kontrastem nie jest też zalecany u kobiet w ciąży. Przed badaniem należy wykonać, ważny przez miesiąc, test laboratoryjny poziomu kreatyniny we krwi. Na zaplanowane badanie z kontrastem dożylnym pacjent zgłasza się na czczo, z kompletem poprzednich badań danej okolicy, jeśli takie badania posiada.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny z kontrastem?

W Warszawie badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w  Centrum Diagnostyki Obrazowej w Carolina Medical Center, dysponującej najnowocześniejszym w Polsce aparatem Signa Explorer firmy GE Healthcare, wykorzystującym technologię obrazowania opartą na sztucznej inteligencji. Placówka wykonuje badania układu mięśniowo-szkieletowego (stawów, ścięgien i mięśni) oraz badania głowy. Rezonans magnetyczny wykrywa ogniska zapalne, obrzęki i zmiany przeciążeniowe, zwłaszcza u sportowców. Przed rezonansem pacjent wypełnia ankietę dotycząca stanu zdrowia, wyraża zgodę na wykonanie badania i stosuje się do zaleceń zespołu medycznego. W przypadku badania z dożylnym podaniem kontrastu zostaje założony wenflon. Badanie wykonywane jest w klimatyzowanym, oświetlonym, monitorowanym tunelu. Pogorszenie samopoczucia pacjent zgłasza poprzez ściśnięcie gruszki alarmowej. Każda sekwencja badania trwa od 1 do 8 minut i wiąże się z głośnym dźwiękiem podobnym do odgłosów pralki, dlatego personel wyposaża pacjenta w stopery do uszu lub słuchawki umożliwiające słuchania muzyki.

Szkolenia dla psychiatrów

Redakcja zielonykarmnik.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?