Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie po czym poznać owulację

Po czym poznać owulację – porady praktyczne

Data publikacji 29 stycznia 2021


Owulacja jest niewątpliwie najważniejszym momentem w cyklu miesięcznym każdej kobiety. Jest w centrum zainteresowania zarówno tych kobiet, które starają się o upragnione dziecko, jak i tych, które chronią się przed niechcianą ciążą.

Czym jest owulacja?

Owulacja, zwana również jajeczkowaniem to zjawisko całkowicie naturalne i fizjologiczne polegające na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej, która od tego momentu jest zdolna do zapłodnienia. W książkowym 28-dniowym cyklu owulacja zazwyczaj występuję około 14 dnia cyklu. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od stanu zdrowia kobiety. Kobiety z krótszymi cyklami mają owulację nawet w 11 dniu, a te z bardzo długimi – nawet w dwudziestym. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała. Pozwoli to precyzyjnie wyłapać moment jajeczkowania.

Objawy owulacji

Wiele młodych, niedoświadczonych kobiet nie wie po czym poznać owulację. Te zaś, które śledzą swój cykl skrupulatnie potrafią wskazać bardzo precyzyjnie moment uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka. Jakie są więc objawy owulacji?
Bardzo często na dzień przed owulacją lub w dniu owulacji zmianie ulega śluz szyjkowy, staje się on przeźroczysty i rozciągliwy jak białko kurzego jaja. Wszystko po to, aby pomóc przetrwać plemnikom w drogach rodnych kobiety. Wiele kobiet w trakcie owulacji odczuwa ból lub pulsowanie jajnika, z którego odbywa się jajeczkowanie. Czasem jest to dyskretny ból, często jednak owulacje bywają niezwykle bolesne i pojawia się konieczność stosowania środków rozkurczowych lub przeciwbólowych. Duża grupa kobiet miewa delikatne plamienia w trakcie owulacji. Nie jest to objaw, który powinien niepokoić, to często zjawisko, kiedy podczas uwalniania komórki jajowej dochodzi do naruszenia drobnej sieci naczynek. Moment owulacji to również czas, kiedy w organizmie podwyższa się poziom hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży, czyli progesteronu. Powoduje on nieznaczne podwyższenie bazowej temperatury ciała. W sytuacji, gdy dojdzie do zapłodnienia podwyższona temperatura będzie się utrzymywać, jeśli zaś komórka jajowa nie zostanie zapłodniona temperatura wróci do swojego poprzedniego poziomu zaraz przed rozpoczęciem kolejnego cyklu miesięcznego.

Owulacja to zjawisko fizjologiczne, które można precyzyjnie przewidzieć i obserwować. Ciało kobiety wysyła wiele sygnałów świadczących o uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej. Jest to wiedza niezwykle potrzebna zarówno w trakcie starań o potomstwo, jak i wtedy, gdy kobieta chroni się przed ciążą.

Szkolenia dla psychiatrów

Redakcja zielonykarmnik.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?